SAÇLARIMIZI SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE UZATIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

SAÇLARIMIZI SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE UZATIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Saçlarımızın sağlıklı ve çabuk uzamasını sağlayabilmemiz için  kullandığımız arındırıcı (şampuan,bakım kremleri  vs.) ürünlere dikkat etmemiz gerekmektedir.Ürünlerin insan sağlığı açısında güvenli ve sağlıklı olmasına dikkat etmemiz gerekir.Zaralı kimyasallar içeren saç bakım ürünleri hem çevremizi hem de bizi olumsuz etkilediğini unutmamalıyız.

Şampuan Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle kullanılacak  ürünün sülfat ve paraben içermemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.Aynı zamanda bitkisel ürünleri tercih etmemiz gerekmektedir.

Sık Sık Saç Kesimi Saçın Hızlı Uzamasına Neden Olur Mu?

Kullandığımız ürünlerin dışında saç kesimimize de dikkat etmemiz gerekmektedir.Saçlarımızı düzenli olarak 2-3 ay aralıklarla  kestirmek saçlarımızın daha sağlıkla uzamasına neden olacaktır.Çünkü kırıklar ve yıpranan saç uçları saçın uzamasını yavaşlatan ev büyük etkenlerdendir.

Sağlıklı Saçlar İçin B Vitamini!                               

Sağlıklı bir şekilde yaşamımızı devam ettirebilmemizin ön koşulu tabiki de tükettiğimiz besinlerden geçmektedir.Bol vitaminli besinler tüketmek geleceğe yönelikle yatırımlarımızdır aslında.Saçlarımızın sağlıkla uzamasını ve dökülmemesini istiyorsak gün içerisinde B vitamini ve türevlerini içerisinde barındıran besinler tercih etmemiz gerekmektedir. B ve türevi vitaminlerden özellikle B7 vitamini (Biotin) saçlarımızın tonunu ve sağlamlığını korumak için de gereklidir ve eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. B1, B2, B3 ve B5 vitamini eksiklikleri yetersiz beslenen kıl folikül hücrelerine neden olabilir. B9 vitamini veya Folik Asit, saç köklerinde hücre bölünmesini yavaşlatabilir, bu da saç büyümesini yavaşlatır

Psikolojik Faktörler Saç Uzamasına Etki Eder mi?

İş,okul. Ev, aile vs derken kendimize ayırabildiğimiz zamanın az oluşu tabiki de kişisel bakımımıza da ertelememize sebep olabilmektedir.Tüm bu çevresel faktörler de bizim stresli ve aşırı uykusuz günler geçirmemize neden olabiliyor.Stres ve buna benzer psikolojik sebeplerde saçlarımızın uzamasını yavaşlatan nedenler arasında yer almaktadır.Günlük yaşantımız içerisinde saçlarımızın sağlıkla uzayabilmesi adına ruh sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Saç dökülmesi ve kırıklarla mücadelede başarısızsanız saçlarınızın hızlı uzamasını da sağlamanız oldukça zor. Hızlı saç uzatma formüllerini denerken bir taraftan da saç dökülmenizi en aza indirmek için için mutlaka geniş dişli bir tarak kullanmalısınız. Ayrıca sıkı yapılan saç örgüleri de saçlarınıza zarar vereceğinden hızlı saç uzaması için olumsuz etkiler doğurabilir.

Paylaş: