Argan Yağı nedir ve Saçlara Nasıl Uygulanır?

Argan Yağı nedir ve Saçlara Nasıl Uygulanır?

Yüzyıllardan beridir güzellik kadınların en çok önem verdiği faktördür.Kendini iyi hissedebilmek,özgüvenli olmak ve aynaya eskinden çok daha mutlu bir biçimde bakabilmek için saatlerini ve hatta günlerini bile verebilmekteler. Kendini bakımlı ve güzel hissetmek isteyen bir bayan günün her vaktini kendi için bile ayırabilmektedir. Hacimli ve parlak görünümlü doğal görünümlü saçlar,iri su dalgalarından oluşan lüleler,doğal topuzlar derken daha pek çok modelle birlikte her kadın kendini güzel ve şık görmek ister. Tüm bu işlemler için gerekirse tüm vaktini kuaförde harcayabilmektedir. Cansız ve mat görünümlü saçları olan bayanlar kendilerini her daim mutsuz hissedebilmektedirler. Yıpranan saçları gördükçe mutsuz olmak tabikide çok olası bir durum haline geliyor.İşte tam bu noktada argan yağı yardımınıza yetişiyor.Peki argan yağı nedir ve ne işimize yarar? Argan günümüzde Afrika kıtasında yetişmekte olan bir ağaç türüdür. Argan yağı ise yetiştirilen bu ağacın tohumlarıyla beraber elde edilen yağ olarak karşımıza çıkıyor. İlk çağlardan beri argan yağı sağlık odaklı yemeklerde kulanılmaya başlanmıştır.İnsanlar kendilerini hastalıktan ve çeşitli çevre etkenlerinden korumak için argan yapını aktif larak kullanmışlardır. Burdan da anlayabileceğimiz gibi argan yağı günümüz dünyasında önemli bir noktaya sahip olmaktadır.

Sağlık dünyasındaki gereklilik oranı arttıkça argan yağı da büyük bir önem sahip olamaktadır. Ülkemizde argan yağı üretiminin olanakları olmadığı için argan yağının bilinirliği ve gerekliliği de bir o kadar azdır. Argan yağı,sağlık sektöründeki önemini arttığı gibi kozmetik alanında da önemli bir yere sahiptir.Bayanların güzellik için kullanmakta olduğu hemen hemen her kozmetik ürününün içeirisinde argan yağı bulunmaktadır. Argan yağı içerisinde fazla miktarda E vitamini bulundurduğu gibi cildin kurumasını da önlemektedir. Kurumayı önlediği gibi cildi nemlendirir ve derinin altında bulunan hücrelerin de yenilener. Kadınların korkulu rüyası haline gelen ciltte oluşmuş olan kırışıklıkları argan yağıyla birlikte yok etmek artık çok mümkün. Düzenli ve doğru kullanım sayesinde yaşlanma ve kırışıklık gibi vucüt etmenlerini ciltten uzaklaştırır. Ayrıca bu yağlar kırışıklıları önlediği gibi saç bakımında da kullanıldığı takdirde saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlamaktadır. Saçlarda oluşabilecek kırıklıklar .yanmalar ve yıpranmalar gibi çeşitli çevre etmenlerini de yok edebilmektedir.

Güzelik ve sağlık alanında önemli etmenleri bulunan argan yağı doğru kullanıldığı takdirde güzellik ve kozmetik kavramlarında da çok büyük yararlılıklar sağlamaktadır. Argan yağlarının çokca çeşidi bulunmaktadır. Saçların hacimli ve parlak görünmesi için ayrı cildin kırışıklılardan arınması için ayrı şekilde üretime sunulmaktadırlar. Uygulanacak olan bölgeye göre üretimi değişmekte olup kullanımı da farklılıklar göstermektedir. Cilde uygulanacağı sırada cildin ıslak olması yağın etkisinin daha fazla süre göstermesine de olanak sağlayabilmektedir.

                  

Saçlarda uygulanması ise temiz saçlarda uygulanması ve saç gözeneklerinin daha net bir şekilde görüldüğü zamanlarda uygulanması tavsiye edilmektedir. Masaj yaparak uygulandığı takdirde deride oluşan hareketliliği arttıracağı gibi kan dolaşımınızı da hızlandıracaktır. Saçlarınıza uyguladıktan sonra ılık su ve tek bir şampuanla durulamanız önerilmektedir. Bu işlemi haftada bir kez tekrar edebilirsiniz. Aksi takdirde her gün uygulanırsa deriye zarar verebileceği gibi saçta oluşabilecek yan etkiler de gösterebilmketedir. Saçlarınızın yağlı görünmesini istemediğiniz gibi her daim parlak ve doğal görünmesini istemeniz çok normal. O yüzden argan yağını saçlarınızın yağlı görünmesinden kurtarmak için saç dipleri yerine saç uçlarınıza uygulamanızı tavsiye etmekteyiz. Düzenli kullanımla birlikte saçlarınızda ve cildinizde oluşacak olan farklılığı en kısa süre içerisinde gözle görülebilir hale getirip saçlarınızın daha bakımlı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Paylaş: